Jeden z jeho dědečků vozil po Lánech v kočáře pana prezidenta Masaryka, druhý byl nadán i umělecky a neděle patřívaly jeho malování. Snad po něm se v Karlovi, absolventu novostrašecké jedenáctiletky a průmyslovky v Chomutově, pozdějšímu zaměstnanci SONP Kladno a skladníku v Uhříněvsi, probudily tvůrčí sklony, ale spíš to byla touha setkávat se s lidmi, které si na dálku zamiloval a k jejichž přiblížení se mu fotoaparát stal vhodným prostředníkem.

Fotografie přibývaly a není divu, že zaplnily už třicítku výstavních síní, staly se součástí knih, časopisů, výstavních katalogů a Karel Kestner, tento ryzí fotografický amatér, se stal mezi fotografy uznávaným pojmem. Připomeňme jen namátkou i řadu nám známých osobností – sochař Miroslav Pangrác, malíři Jiří Anderle a Václav Zoubek, architekt Karel Zuska… Na výstavě se ovšem setkáme i s Jaroslavem Seifertem, Jaroslavem Foglarem, Jiřím Suchým, Janem Zrzavým, Olgou Hudečkovou, Miroslavem Horníčkem či s Františkem Nepilem, všech čtyřicet prostě vyjmenovat nelze, je ale dosud možné jejich portréty vlastnit v knižní podobě.

První knížka – Podoby známé i neznámé - vyšla v rakovnickém Muzeu T. G. M. a byla celostátně oceněna jako fotografická publikace roku 2001, druhá, doprovozená vzpomínáním autora o leckdy nelehké cestě k portrétovaným a k jednotlivým snímkům, se jmenuje „O báječných lidech slovem a obrazem“ a vyšla v roce 2009 v Rabasově galerii.

Pro mnohé návštěvníky tradičních poštovních okének tuto objevnou výstavu uspořádal Club gentlemanů Žižkov a Česká pošta Praha 33 (na náměstí Jiřího z Poděbrad stačí vystoupit z metra a projít alejí podél chrámu) a potrvá do konce května. Otevřeno je v pracovní dny do 18 hodin, tedy i v pondělí.

„Rádi bychom, aby zdejší poštovní úřad poskytoval svým klientům nejen obvyklé poštovní služby ve vysoké kvalitě, ale aspoň střípkem umění nabídl i možnost pozapomenout na shon a stres a potěšit krásou, na kterou nám v běhu všedního dne nezbývá čas,“ můžeme číst na jednom z výstavních panelů.

Co se malou pražskou poštou nechat inspirovat?

Autor: Ivo Mička