„Žně začaly s předstihem, ale od soboty se sklizeň zastavila díky dešťům, až ve středu se opět začalo sklízet. Řepka je sklizena zhruba z osmdesáti dvou procent a a co se týče průměrného výnosu, je zde opravdu velký propad oproti loňsku. Vloni to bylo 3,36 tuny, teď je to kolem 2 tun na hektar,“ popsal letošní výnos řepky Jaroslav Mikoláš.
Její kvalita je podle něj dobrá, stejně tak olejnatost je nadprůměrná. Problémem pro celou rakovnickou oblast je sucho. „Po jarním suchu navíc přišly velké mrazy. Koncem dubna tu bylo mínus deset stupňů, což porosty opravdu hodně poškodilo. Trochu to zachránily deště v květnu, ale už to bylo málo,“ poznamenal Mikoláš.
Co se týče obilovin, pšenice má zatím výnos 6,01 tun, což je o něco méně než v loňském roce. „Loňský rok byl ale opravdu suchý, takže výnosy jsou oproti dlouhodobějšímu průměru, řekl bych horší. Kvalita je poměrně špatná, aspoň 60 procent je v krmné pšenici a z těch 40 % pro potraviny je to spíše ta horší - céčková kvalita,“ popsal Mikoláš.
Obrovský propad je také u ječmene ozimého, který je sklizen z 94 procent. Letošní výnos je 5,6 tun oproti loňským 6,79. „Jediné, co je hodně pozitivní, je jarní ječmen. Letos mu květnové deště prospěly. Letos je sklizeno zatím 74 % jarního ječmene a výnos je 5,42, vloni byl 3,71. Vloni byl opravdu hodně poškozený suchem,“ vysvětlil předseda agrární komory.
Celkový výnos obilovin je tedy zatím 5,8 tuny na hektar, vloni 5,93. „Celkové výnosy tedy trochu vylepšil jarní ječmen. Co se týká sladovnického ječmene, tak tím, že byl i vyšší výnos, se obsah dusíku snížil a jeho kvalita je, řekl bych, dobrá. Ale v naší oblasti se moc sladovnický ječmen neděle,“ poznamenal Mikoláš.
Podle předsedy agrární komory bude dělat zemědělským podnikům problémy z hlediska peněžitých příjmů především propad řepky. „A také kvalita pšenic, protože cena krmné pšenice je poměrně nízká, takže si myslím, že podniky u nás na okrese budou mít určitě finanční problémy,“ předpokládá Mikoláš.
Hlavní příčinou neúrody byl příchod mrazů po jarním suchu, které je pro tuto oblast dlouhodobě typické. „Místo aby přišly deště, teplota klesla pod nulu, a to směrem od Prahy na západ. Některé podniky na Rakovnicku, obzvlášť v kotlinách, to opravdu postihlo, mrazy tam byly opravdu velké a porost kvůli nim poškozený. Naopak jařiny dubnové počasí nezasáhlo a naopak jim pak pomohly pozdější deště. Například luskoviny dopadly dobře,“ uvedl Mikoláš.
Na Rakovnicku se hojně pěstuje také chmel. Podle Mikoláše jeho úroda vypadá letos nadějně. „Deště mu pomohly, nyní je potřeba, aby bylo takové stabilní klasické počasí, jaké v této době bývá. Pokud přijdou nějaká extrémní vedra, tak to může chmelu uškodit, ale zatím to vypadá nadějně,“ uzavřel Mikoláš s tím, že chmel se začne sklízet kolem 20. srpna.