Jedni chtějí vyždímat z prodeje bytů bývalých ubytoven stávajícím nájemníkům maximum, druzí apelují na sociální cítění a malý finanční příjem. Kdo zvítězí?

Jak byste vy rozhodli? Dali byste přednost pokladně či sociálnímu cítění?
Hlasujte v pravé části obrazovky.

Město Rakovník vlastnilo počátkem devadesátých let přes dva tisíce bytů, které se rozhodlo privatizovat. K dnešnímu dni jich je ve vlastnictví města necelých dvě stě a to především v ulici S. K. Neumana a Pražské. Na pondělním zastupitelstvu se řešil, na návrh několika nájemníků, odprodej těchto bytů. Nikdo ovšem netušil, že to vyvolá obrovskou vlnu diskuze a jednotlivých názorů.

Úzké vedení města, v čele se starostou Zdeňkem Nejdlem, se snaží vyjít maximálně vstříc nájemníkům a odprodat jim bytové prostory bývalých ubytoven podle stejných pravidel, jako tomu bylo dosud. Proti tomu návrhu se ostře ohradil Jindřich Sinkule, který se domnívá, že by byty měly být prodány za tržní hodnotu a pokud možno, aby se výběrové řízení konalo obálkovou metodou. „Musíme zacházet s pěnezi občanů tak, jak nejlépe umíme. Obnos financí, který bychom získali z prodeje bytů ze reálné ceny, bychom mohli použít někde jinde,“ odůvodnil své mínění Jindřich Sinkule.

Naopak Vladimír Kvasnička je toho názoru, že by se mělo k celému řešení odprodání bytů přistupovat se sociální cítěním a že by od města nebylo fér, kdyby vystěhovalo nájemníky.

Jenže i proti tomuto argumentu našel J. Sinkule odpověď. Dle je názoru neobývají bytové prostory pouze sociálně slabé rodiny, ale i rodiny s vyšším domácím rozpočtem.

Zastupitelé nakonec společnou řeč nenašli a celá věc se bude zřejmě znovu řešit na dalším zasedání zastupitelstva měs­ta.