VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zrušit, nebo transformovat? To zatím o svazku nerozhodli

Rakovník – V pondělí by mělo zastupitelstvo Rakovníka rozhodnout o vystoupení ze Svazku měst a obcí Rakovnicka (SMOR). Tím by přišel svazek o největšího člena a také o největší členský příspěvek.

20.4.2015 15
SDÍLEJ:

Z jednání sněmu Svazku měst a obcí RakovnickaFoto: Deník/Šárka Hoblíková


Představitelé svazku se zúčastnili jednání se starostou Rakovníka Pavlem Jenšovským. Podle předsedy svazku Zdeňka Nejdla město Rakovník nepředložilo rozumné argumenty pro svůj krok. Zástupci svazku neměli možnost k problému diskutovat.
„Snažili jsme se zjistit, co se městu na práci svazku nelíbí, případně se domluvit na podmínkách, při kterých by Rakovník členem zůstal. To jsme se zatím nedozvěděli. Zvali jsme vedení města na minulou radu svazku, zúčastnil se místostarosta Samaš. Jediné, co jsme se dozvěděli, že ani letošní plán činnosti svazku nenaznačuje, že by se stav měl změnit," zkonstatoval Nejdl 
s tím, že na pondělním jednání přednese další argumenty a pokusí se rozhodnutí zvrátit.

Protože už v minulosti opustilo svazek zhruba dvacet obcí, na sněmu svazku zazněla v diskusi otázka, co se Svazkem měst a obcí dále. Jestli je jeho činnost dostačující a jestli dále plní svůj účel jako při založení.

Ve hře je několik možností. Nabízí se transformace se Svazkem pro dopravní obslužnost. Tato možnost se ukázala spíše jako nemožná. Některé obce by po sloučení se Svazkem pro dopravní obslužnost z tohoto svazku vystoupily.

Další možností je vznik úplně nového svazku. Město Rakovník totiž chce být členem funkčního svazku, který jim něco přinese. Nebrání se pomáhat obcím s dopravní obslužností, nebrání se zaplatit si nabízené služby, na provoz kanceláře. Musí se ale propočítat, co by založení nového spolku stálo. Jaké by byly náklady na úvazek administrativního pracovníka.

V jednání města je poskytnutí kanceláře za nižší cenu v jeho prostorách i pro Spolek dopravní obslužnosti, který by zánikem SMOR o ni přišel.

V diskusi nejprve zazněly spíše argumenty pro rozpuštění svazku. Přišel s nimi například Tomáš Valer, starosta Senomat: „Měli bychom se vážně zamyslet, jestli činnosti, které pro nás SMOR vykonává, jsou ještě dostatečně nosné, abychom do toho dávali své peníze, energii a čas. Pokud Rakovník vystoupí, stanou se Senomaty největším přispěvatelem svazku 
a i já si budu muset zodpovědět otázku před zastupitelstvem, proč jsme členy svazku." Dále vyjádřil obavy o vystoupení ze svazku dalších obcí.
Senátorka pro Lounsko 
a Rakovnicko Zdeňka Hamouzová podotkla: „Podle mého názoru snadno ustupujete z pozic. Chystáte na zastupitelstvo zástupce starostů s konkrétním výčtem, čím je členství přínosné?" Navrhovat rozpuštění svazku je předčasné i podle Jiřího Loskota, předsedy Svazku pro dopravní obslužnost. Převzetí činností SMOR si dovede představit, ale lepší je jít na zastupitelstvo, bojovat a podpořit předsedu SMOR Zdeňka Nejdla.

Je tedy ještě účelné SMOR držet bez ohledu na vystoupení Rakovníka? Ukončení činnosti svazku jako špatné rozhodnutí bere starosta Kolešovic Martin Dvořák. Transformaci svazků vidí skepticky: „Rozpuštění svazku je proti rozvoji Rakovnicka. Nechme to zatím být, jak to je. Vždyť 
o co máme vyšší náklady? 
O pár korun. Svazky fungují. 
A SMOR tady udělal spoustu práce, cyklostezky a akce pro celé Rakovnicko, například Krakovecký meč. V rozpočtu máme dát Pustovětům deset tisíc na opravu cyklotras. Kdo jiný na to dá? Rakovník?" Podle něj v rozpočtu SMOR jsou peníze i na činnost v roce 2016 a svazek dál může například utlumit činnost kanceláře. „Jakmile svazek skončí, přestaneme spolupracovat. Měli bychom pokračovat alespoň 
v roce 2016 a dále uvidíme," shrnul Dvořák. Pro zachování svazku byli i další starostové. Jen uvedli potřebu najít novou náplň svazku. „Sami bychom si měli rozmyslet, co by měl pro nás svazek dělat a zlepšit. Je důležité, hlavně pro nové starosty, sejít se a říci si své zkušenosti," mínila Alena Klobásová, starostka Pustovět. Nová náplň se rýsuje také v podobě projektu Meziobecní spolupráce, který se prodlužuje o dalších pět měsíců.

Dát čas rozhodnutí o osudu Svazu měst a obcí Rakovnicka (SMOR) chtěl i starosta Břežan Pavel Škrle. Mínil udělat větší diskusi o činnosti svazku. Problémy s náplní a fungováním svazku se řešily už delší dobu. „Možná je trochu chyba, že se sejdeme jedenkrát za půl roku a řešení problémů necháváme jen na výkonné radě a sami nepřicházíme s nějakými nápady. Svazek je důležitý tam, kde nefungují mikroregiony," usuzoval Škrle.

Starosta Sýkořice Jiří Šulc viděl v rozhodnutí města vystoupit ze SMOR hodně velký politický podtext. „Není to o penězích. Jsem proti, aby se spolek rušil. Nemá cenu městu nabízet jiné podmínky," řekl Šulc. Zastupitelé Rakovníka nereagovali ani na snížení příspěvků za obyvatele. Dále ani na návrh, zvolit za Zdeňka Nejdla jiného zástupce města ve spolku.

Z dlouhé diskuse vyplynulo, že podle některých starostů není potřeba město Rakovník přemlouvat k setrvání ve SMOR, ale spíše se domluvit, jak fungovat dál i bez Rakovníka, protože obce by měly držet pohromadě. Přesto se předseda svazku Zdeněk Nejdl pokusí na dnešním jednání zastupitelstva oddálit rozhodnutí města Rakovníka. Představenstvo SMOR usoudí po dnešním zastupitelstvu města Rakovník, jak dál.

Historie svazku:

Svazek měst a obcí Rakovnicka vznikl v roce 2003. Je to dobrovolné sdružení obcí působící na území okresu Rakovník. Je v něm 58 obcí. Realizuje malé či větší projekty na podporu rozvoje Rakovnicka. Zajišťuje informační a poradenský servis pro členské obce, vzdělávání zástupců a zaměstnanců členských obcí, přípravu a realizaci investičních i neinvestičních projektů podporovaných z různých dotačních programů. Na Rakovnicku je svazek významným koordinátorem rozvoje cestovního ruchu. Zabývá se projekty turistické infrastruktury, propagací a prezentací regionu. Spolupracuje přitom s veřejnými i soukromými poskytovateli služeb pro návštěvníky Rakovnicka.

Autor: Šárka Hoblíková

20.4.2015 VSTUP DO DISKUSE 15
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Strojírenští kovodělníci 16 000 Kč Strojírenští kovodělníci Strojírenský dělník - kovodělník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 18400 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme: praxi z výrobního podniku zabývajícího se kovovýrobou, zkušenost se svařováním. Obsluha zdvihacích zařízení (jeřábů) výhodou., Kontakt: tel. 313514181 nebo e-mailem simkova@pasovaocel.cz. Pracoviště: Pásová ocel, s. r. o. - pracoviště, 269 01 Rakovník 1. Informace: Alena Šimková, +420 313 514 181. Obchod - Obchod Pokladní 20 000 Kč Pokladníci v prodejnách POKLADNÍ v maloobchodní prodejně. Požadované vzdělání: nižší střední. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní náplň: nakládání se zbožím, kontrola, prezentace zboží, obsluha pokladny , Požadujeme: vzdělání – nižší střední, praxe v obchodním řetězci výhodou, samostatný a výkonný způsob práce, nasazení, spolehlivost, pracovitost, flexibilitu a pozitivní postoj k obchodu, příjemné vystupování, ochotu k fyzické práci. , Nabízíme: řádné zaškolení, možnost profesního růstu, odpovídající finanční ohodnocení, jistotu stálého zaměstnání., Způsob 1. kontaktu se zaměstnavatelem: tel. 225996614 nebo e-mailem prodej@norma-online.cz. Pracoviště: Norma, k.s. - pracoviště rakovník, V Jamce, č.p. 2479, 269 01 Rakovník 1. Informace: Pavla Daňková, +420 225 996 614. Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 22 000 Kč Skladníci, obsluha manipulačních vozíků Skladník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 26000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: . Pracoviště: Eberspächer, spol. s r.o., Kuštova, č.p. 2530, 269 01 Rakovník 1. Informace: Magdalena Fišerová, +420 313 281 128. Výroba - Výroba Manipulační dělníci ve výrobě 100 Kč Manipulační dělníci ve výrobě Manipulant/ka výrobní linky. Požadované vzdělání: bez vzdělání. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 100 kč, mzda max. 119 kč. Volných pracovních míst: 7. Poznámka: Směnnost: možnost 1 směny, 2 směn, 3 směn, 4 směn, nepřetržitého provozu nebo nočního provozu. , Náplň práce: jednoduchá manuální práce, balení pracích prášků, balení tekutých pracích prostředků, vkládání krabic do rozvěrače, kontrola kvality vyrobených výrobků, navážení obalového materiálu k výrobní lince., Nabízíme: stravenky, fasování zboží za sníženou cenu v podnikové prodejně, 25 dní dovolené, bonus za docházku, bonus za flexibilitu., Kontakt: tel. 737206220 (Po-Pá 8:00-17:00 hod.) nebo osobně na adrese Vysoká ul. 267, Rakovník. Pracoviště: Manpowergroup s.r.o.- procter&gamble ottova 402, Ottova, č.p. 402, 269 01 Rakovník 1. Informace: Stanislava Fojtíková, +420 737 206 220.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Výstava "Žiju v první republice"
4

Oslavy republiky nahlížejí i do šatníku

Ilustrační foto

U lékaře Středočeši platí víc než v Praze

Soutěží pět alejí z kraje. Přibudou?

Střední Čechy – Motivace může být různá. Někdo si chce zasoutěžit o let balonem či novou zrcadlovku známé značky, jiný by prostě rád upozornil na atraktivní alej či stromořadí ze svého okolí. Jedněm i druhým Jiří Kaňa z pořádající organizace Arnika připomíná - na nominování své favoritky do osmého ročníku ankety Alej roku už zbývá čas jen do konce října.

Konec fotbalu v obcích na Rakovnicku? Chybí děti

Rakovnicko – Hřiště zarostlá vysokou trávou, kabiny sloužící jako skladiště. I tak by mohly v budoucnu vypadat některé fotbalové areály na Rakovnicku. Fotbal čelí v dnešní době daleko větší konkurenci ostatních sportů, děti už tolik netíhnout k fotbalovým kopačkám. A to je veliký problém především pro fotbal na vesnicích.

Autobusy mají změnit vzhled i vybavení

Střední Čechy – Kdo jezdí autobusem už nějaký ten pátek, jistě si z dětství pamatuje, jak kdysi bývala označena místa „pro invalidy“. Později se objevily snad poněkud citlivěji působící nápisy hovořící o místech vyhrazených „pro nemocné a tělesně postižené“.

Djokovič se Štěpánkem překvapili školáky u oběda

Praha /VIDEO, FOTOGALERIE/ - Nevídané překvapení zažili dnes žáci Základní školy Květnového vítězství v Praze 4. Při obědě je totiž navštívily hvězdy světového tenisu Novak Djokovič a Radek Štěpánek. Děti se s tenisty setkaly díky tomu, že je jejich základní škola zapojena do projektu Obědy pro děti, za kterým stojí Ivana a Pavel Tykačovi a jejich obecně prospěšná společnost Women for Women.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT