VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zrušit, nebo transformovat? To zatím o svazku nerozhodli

Rakovník – V pondělí by mělo zastupitelstvo Rakovníka rozhodnout o vystoupení ze Svazku měst a obcí Rakovnicka (SMOR). Tím by přišel svazek o největšího člena a také o největší členský příspěvek.

20.4.2015 15
SDÍLEJ:

Z jednání sněmu Svazku měst a obcí RakovnickaFoto: Deník/Šárka Hoblíková


Představitelé svazku se zúčastnili jednání se starostou Rakovníka Pavlem Jenšovským. Podle předsedy svazku Zdeňka Nejdla město Rakovník nepředložilo rozumné argumenty pro svůj krok. Zástupci svazku neměli možnost k problému diskutovat.
„Snažili jsme se zjistit, co se městu na práci svazku nelíbí, případně se domluvit na podmínkách, při kterých by Rakovník členem zůstal. To jsme se zatím nedozvěděli. Zvali jsme vedení města na minulou radu svazku, zúčastnil se místostarosta Samaš. Jediné, co jsme se dozvěděli, že ani letošní plán činnosti svazku nenaznačuje, že by se stav měl změnit," zkonstatoval Nejdl 
s tím, že na pondělním jednání přednese další argumenty a pokusí se rozhodnutí zvrátit.

Protože už v minulosti opustilo svazek zhruba dvacet obcí, na sněmu svazku zazněla v diskusi otázka, co se Svazkem měst a obcí dále. Jestli je jeho činnost dostačující a jestli dále plní svůj účel jako při založení.

Ve hře je několik možností. Nabízí se transformace se Svazkem pro dopravní obslužnost. Tato možnost se ukázala spíše jako nemožná. Některé obce by po sloučení se Svazkem pro dopravní obslužnost z tohoto svazku vystoupily.

Další možností je vznik úplně nového svazku. Město Rakovník totiž chce být členem funkčního svazku, který jim něco přinese. Nebrání se pomáhat obcím s dopravní obslužností, nebrání se zaplatit si nabízené služby, na provoz kanceláře. Musí se ale propočítat, co by založení nového spolku stálo. Jaké by byly náklady na úvazek administrativního pracovníka.

V jednání města je poskytnutí kanceláře za nižší cenu v jeho prostorách i pro Spolek dopravní obslužnosti, který by zánikem SMOR o ni přišel.

V diskusi nejprve zazněly spíše argumenty pro rozpuštění svazku. Přišel s nimi například Tomáš Valer, starosta Senomat: „Měli bychom se vážně zamyslet, jestli činnosti, které pro nás SMOR vykonává, jsou ještě dostatečně nosné, abychom do toho dávali své peníze, energii a čas. Pokud Rakovník vystoupí, stanou se Senomaty největším přispěvatelem svazku 
a i já si budu muset zodpovědět otázku před zastupitelstvem, proč jsme členy svazku." Dále vyjádřil obavy o vystoupení ze svazku dalších obcí.
Senátorka pro Lounsko 
a Rakovnicko Zdeňka Hamouzová podotkla: „Podle mého názoru snadno ustupujete z pozic. Chystáte na zastupitelstvo zástupce starostů s konkrétním výčtem, čím je členství přínosné?" Navrhovat rozpuštění svazku je předčasné i podle Jiřího Loskota, předsedy Svazku pro dopravní obslužnost. Převzetí činností SMOR si dovede představit, ale lepší je jít na zastupitelstvo, bojovat a podpořit předsedu SMOR Zdeňka Nejdla.

Je tedy ještě účelné SMOR držet bez ohledu na vystoupení Rakovníka? Ukončení činnosti svazku jako špatné rozhodnutí bere starosta Kolešovic Martin Dvořák. Transformaci svazků vidí skepticky: „Rozpuštění svazku je proti rozvoji Rakovnicka. Nechme to zatím být, jak to je. Vždyť 
o co máme vyšší náklady? 
O pár korun. Svazky fungují. 
A SMOR tady udělal spoustu práce, cyklostezky a akce pro celé Rakovnicko, například Krakovecký meč. V rozpočtu máme dát Pustovětům deset tisíc na opravu cyklotras. Kdo jiný na to dá? Rakovník?" Podle něj v rozpočtu SMOR jsou peníze i na činnost v roce 2016 a svazek dál může například utlumit činnost kanceláře. „Jakmile svazek skončí, přestaneme spolupracovat. Měli bychom pokračovat alespoň 
v roce 2016 a dále uvidíme," shrnul Dvořák. Pro zachování svazku byli i další starostové. Jen uvedli potřebu najít novou náplň svazku. „Sami bychom si měli rozmyslet, co by měl pro nás svazek dělat a zlepšit. Je důležité, hlavně pro nové starosty, sejít se a říci si své zkušenosti," mínila Alena Klobásová, starostka Pustovět. Nová náplň se rýsuje také v podobě projektu Meziobecní spolupráce, který se prodlužuje o dalších pět měsíců.

Dát čas rozhodnutí o osudu Svazu měst a obcí Rakovnicka (SMOR) chtěl i starosta Břežan Pavel Škrle. Mínil udělat větší diskusi o činnosti svazku. Problémy s náplní a fungováním svazku se řešily už delší dobu. „Možná je trochu chyba, že se sejdeme jedenkrát za půl roku a řešení problémů necháváme jen na výkonné radě a sami nepřicházíme s nějakými nápady. Svazek je důležitý tam, kde nefungují mikroregiony," usuzoval Škrle.

Starosta Sýkořice Jiří Šulc viděl v rozhodnutí města vystoupit ze SMOR hodně velký politický podtext. „Není to o penězích. Jsem proti, aby se spolek rušil. Nemá cenu městu nabízet jiné podmínky," řekl Šulc. Zastupitelé Rakovníka nereagovali ani na snížení příspěvků za obyvatele. Dále ani na návrh, zvolit za Zdeňka Nejdla jiného zástupce města ve spolku.

Z dlouhé diskuse vyplynulo, že podle některých starostů není potřeba město Rakovník přemlouvat k setrvání ve SMOR, ale spíše se domluvit, jak fungovat dál i bez Rakovníka, protože obce by měly držet pohromadě. Přesto se předseda svazku Zdeněk Nejdl pokusí na dnešním jednání zastupitelstva oddálit rozhodnutí města Rakovníka. Představenstvo SMOR usoudí po dnešním zastupitelstvu města Rakovník, jak dál.

Historie svazku:

Svazek měst a obcí Rakovnicka vznikl v roce 2003. Je to dobrovolné sdružení obcí působící na území okresu Rakovník. Je v něm 58 obcí. Realizuje malé či větší projekty na podporu rozvoje Rakovnicka. Zajišťuje informační a poradenský servis pro členské obce, vzdělávání zástupců a zaměstnanců členských obcí, přípravu a realizaci investičních i neinvestičních projektů podporovaných z různých dotačních programů. Na Rakovnicku je svazek významným koordinátorem rozvoje cestovního ruchu. Zabývá se projekty turistické infrastruktury, propagací a prezentací regionu. Spolupracuje přitom s veřejnými i soukromými poskytovateli služeb pro návštěvníky Rakovnicka.

Autor: Šárka Hoblíková

20.4.2015 VSTUP DO DISKUSE 15
SDÍLEJ:

SERVIS

Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 20 000 Kč

Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva) Zedník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Základní znalos v oboru nutností., Řidičský průkaz výhodou. , Výkon práce celá ČR, doprava zajištěna., Kontakt: tel. 723484966 nebo e-mailem mattov@post.cz. Pracoviště: Mattov spol. s r.o., 270 34 Čistá u Rakovníka. Informace: David Mašek, +420 723 484 966.

Gastronomie - Gastronomie Šéfkuchař 14 000 Kč

Šéfkuchaři v jídelnách, menzách Vedoucí školní jídelny - kuchař/ka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme: znalost práce na PC, zkušenost s vedením spotřebního koše., Nabízíme: příspěvek na stravování, příplatek za vedení, dále dohodou., Kontakt: tel. 313564428 nebo e-mailem zskrusovice@seznam.cz. Pracoviště: Základní škola a mateřská škola krušovice, okres rakovník, Rabasova, č.p. 128, 270 53 Krušovice. Informace: Lenka Vernerová, +420 313 564 428.

Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 12 200 Kč

Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva) Zedník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní doba: 6:00-14:30 hod., Místo výkonu práce: okres Rakovník., Požadujeme: praxe podmínkou, fyzickou zdatnost., Kontakt: e-mailem kopka.1984@email.cz. Pracoviště: Pavlo kopka, Čechova, č.p. 486, 269 01 Rakovník 1. Informace: Pavlo Kopka, +420 774 579 259.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč 18 000 Kč

Svářeči Svářeč. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Kontakt: tel. 608312925 (12:00-14:00 hod. Po-Pá) nebo e-mailem info@mitya.cz. Pracoviště: Mitya s.r.o., 270 54 Řevničov. Informace: Mykola Dovhanyuk, +420 608 312 925.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto
5

Sucho neustupuje, hrozí lesní požáry varují meteorologové

Policie a celníci odhalili nelegální prodej tygrů kvůli čínské medicíně.
14

Tygři na mazlení? Týrání, tvrdí šéf pražské zoo. A Berousek je vrchol ledovce

Jedna jízdenka, dva kraje. Pražská integrovaná doprava rozšíří pásma

Pražští radní udělali další důležitý krok k rozšíření možnosti cestovat na jednu jízdenku téměř po celých středních Čechách. Schválili nové tarify, které počítají s jedenácti pásmy a čtyřmi pražskými zónami napříč Středočeským krajem. Nově zavedou také roční jízdenky pro cestování po kraji.

Pozemní hokejistky získaly evropský bronz

Rakovník /FOTOGALERIE/ – Sobota, poslední hrací den mistrovství Evropy pozemních hokejistek do 18 let, které hostil Městský stadion v Rakovníku, přinesla českým reprezentantkám, po semifinálovém smutku s Ruskem, velkou radost. Domácí výběr, i s pěticí opor rakovnického HC 1972 Hanzlovou, Steidlovou, Bašovou, Somolovou a Jerijovou, porazil v boji o třetí místo Rakousko 1:0 a získal bronzové medaile.

Dlouhé zatmění Měsíce uvidí lidé jednou za život

Střední Čechy – Na jedinečnou podívanou, kterou v pátek nabídne obloha, s předstihem upozorňují – a současně zvou k návštěvě v rámci pozorování pro veřejnost – astronomové z hvězdárny Astronomického ústavu Akademie věd ČR v Ondřejově na Praze-východ. S upozorněním, že 27. července nastane úplné zatmění Měsíce, jaké lze pozorovat skutečně jen jednou za život.

Richard Pavlíček se zúčastnil hned trojice závodů v rámci Rakovnického cyklování

Rakovník /ROZHOVOR/ - Jedním z těch, kteří slavili triumf na letošním Rakovnickém cyklování, byl Richard Pavlíček z Lužné. Ten nejenže ovládl v kategorii jezdců od čtyřiceti do padesáti let závod CrossCountry, zároveň stihl ve třech dnech nastoupit do trojice závodů.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT