„Sháníme zubaře už několik let, máme i místo pro ordinaci, ale nikdo k nám nechce,“ říká Dana Hůlová, starostka největší obce na Rakovnicku Lužné, kde kdysi působila zubařka Hana Fořtová. Od jejího odchodu se ale nepodařilo sehnat náhradu.

Také ve druhé největší obci regionu v Řevničově stomatolog chybí. „Rádi bychom tu zubaře měli, ale v dnešní době je to těžké. Myslím, že bohužel nejsou vyhlídky na to, abychom ho získali,“ konstatuje řevničovský starosta Dominik Petráček.

V Křivoklátě ukončila svou praxi v domě čp. 50 zubní lékařka Ivana Chrastná před dvěma lety, kdy přestěhovala ordinaci do Rakovníka. Od té doby v obci zubař chybí. „Budova není naše a jiné prostory pro zubní ordinaci nemáme. MUDr. Chrastná za sebe zkoušela sehnat náhradu, ale neuspěla, a tak společně s praktickou lékařkou budovu prodaly. Praktická lékařka Jana Žváčková nyní působí v jiné objektu v Křivoklátě,“ vysvětluje starostka městyse Libuše Vokounová.

Opuštěná ordinace

Kněževes koupila před nedávnem zdravotní středisko. Tam ordinovala i zubní lékařka Marie Kopecká, která se ale přestěhovala do Rakovníka. Kněževeská ordinace zatím zůstává prázdná. „Máme zde praktického lékaře a pediatričku, ale samozřejmě bychom rádi využili i prostory pro zubaře. Je ale těžké někoho v dnešní době sehnat a tento problém se netýká pouze nás,“ míní místostarostka městyse Zdena Malafová.

V nejmenším městě Rakovnicka, v Jesenici, skončila zubařka Miroslava Březinová před více než dvěma lety. O stomatologa tehdy přišly zhruba tři tisíce pacientů z celého Jesenicka. Jak ovšem potvrzuje starosta města Jan Polák, vše je nyní na dobré cestě, aby v příštím roce stomatolog ve městě opět ordinoval.

„Navázali jsme spolupráci se společností, která je ochotna zubního lékaře zajistit a provozovat ordinaci tady u nás, ale záleží na tom, jak rychle zvládneme připravit prostory v budově bývalého státního statku, která se transformuje v polikliniku. Máme hotový projekt, během podzimu budeme v soutěži hledat zhotovitele, přes zimu se začne rekonstruovat a v první polovině příštího roku by prostory měly být k dispozici. Pak už bude záležet na tom, aby se ordinace co nejrychleji dovybavila,“ popisuje následující kroky Polák.

Celkové náklady na polikliniku by neměly překročit deset milionů korun. Budou se tam nacházet i další ordinace, a to v prvním patře. Budova bude mít výtah a bezbariérový přístup.