Z olešenské školy se soutěže zúčastnilo třináct dětí, což bylo nejvíce. Žáci literárně ztvárnili dvě témata, první: Viděla jsem letět motýla, a druhé: Co uděláš ty, až budeš velký.

Zuzka si vybrala těžší z témat Viděla jsem letět motýla a pokračovala v příběhu. Vydala se na procházku do přírody a na své cestě potkala motýly. Do psaní se pustila poprvé a sama. V přírodě hodně pobývá, například jezdí na kole a hodně času tráví i v sedle koně. To vše ji inspirovalo při psaní. „Jsem venku moc ráda. Sleduji, jak v přírodě vše přesně funguje. Motýly už jsem potkala mockrát," popisovala Zuzka.

Při práci si ale vybavila několik míst, kam ráda chodí. Vzpomněla si na pole i louky v Lišanech, kde jezdí na koni. „Psaní mě bavilo. Chtěla bych napsat ještě něco dalšího," plánovala Zuzka Červenková. Kromě ježdění na koni má ještě další koníčky. Jezdí na kole, chodí na procházky se svým psem a také ráda čte. Teď například knihu Hotel pro psy. Když se dozvěděla, že soutěž vyhrála, bylo to pro ni velké překvapení i krásný pocit. Radost z toho měli doma i tatínek s maminkou.

Druhá byla Aneta Ivančíková, rovněž žákyně čtvrtého ročníku. Ta svoji práci napsala na téma: Co uděláš ty, až budeš velký. Vůbec ve své práci nemyslela na sebe. Rozepsala se o tom, že až bude velká, chce pomáhat lidem, velkým i malým. Chce mít například mateřskou školku. Úspěšným autorkám přijela osobně pogratulovat zástupkyně studijního centra Basic a předala jim sladkou odměnu.

Soutěž vzdělávacího střediska Basic není jedinou soutěží, které se žáci Základní školy Olešná účastní. Během roku je jich celá řada. Nedávno žáci „zabodovali" v soutěži Namaluj své město, vesnici. Jejich práce jste mohli vidět ve výstavní síni Rabasovy galerie v Rakovníku na radnici. Využívají nabídky Domu zahraničních služeb. Za registraci odtud dostávají výtvarné potřeby. Jimi namalované obrázky vystavují v Domě služeb v Praze.

„Děti rády soutěží. Paní učitelky se rády do soutěží zapojují, proto se jich hodně účastníme," řekla ředitelka Základní školy Olešná Eva Fastová.